Stovky Žilinčanov opäť čistili svoje okolie od odpadu, akcia vyvrcholila na Vodnom diele

Uplynulý víkend prebiehala najväčšia dobrovoľnícka akcia na území mesta. Niekoľko stovák Žilinčanov sa zúčastnilo čistenia mesta, ktoré spoločne organizovali Ekocentrum Lesopark, Eko Friendly Žilina a VegGo. Akcia nadväzovala na 3 predchádzajúce ročníky čistenia ulíc a minuloročné viacnásobné čistenie Vodného diela Žilina.

„Sme nesmierne radi, že sa nám podarilo spojiť množstvo obyvateľov Žiliny pre dobrú vec. Bez ich zápalu a nasadenia by organizácia takejto akcie nebola možná,“ povedal Vladimír Randa, jeden zo štvorice organizátorov akcie.

Do čistenia sa zapojili obyvatelia 26 ulíc v meste a vyvrcholením bolo veľké čistenie Vodného diela. „Pred rokom sme spolu s priateľmi spravili prvý pokus, kde nás Vodné dielo upratovalo 8 ľudí. Neskôr sa pridali ďalší a nasledovali ďalšie dve brigády. Tento rok sme sa spojili a výsledkom je, že len Vodné dielo upratovali asi tri stovky Žilinčanov. Medzi nimi bolo aj 50 zamestnancov Vodohospodárskej výstavby, či rovnaký počet zamestnancov skupiny Stredoslovenská energetika,“ doplnil Karol Haas z Eko Friendly Žilina.

Organizátori ľuďom zabezpečili rukavice a vrecia na odpad a tí sa potom vydali do terénu. Vyčistil sa ľavý i pravý beh vodného diela, obe jazierka pod hrádzou i okolie cyklocesty do Budatína. Po práci nasledovalo aj chutné občerstvenie od vegánskeho bistra VegGo.

 

„Rozhodli sme sa podporiť túto akciu, pretože si myslíme, že starostlivosť o svoje okolie patrí k základným povinnostiam nás všetkých. Keďže aj my sa staráme o udržateľnosť nášho spôsobu života, tak sme účastníkom ponúkli po práci výhradne vegánske pochúťky. Tieto budú súčasťou ponuky nášho novo otváraného vegánskeho bistra,“ povedala Alica Goliatová z VegGo.

„Chceli by sme sa poďakovať všetkých, ktorí priložili ruku k dielu, ľuďom, mestu Žilina i sponzorom. Veríme, že len spoločnou prácou dokážeme náš svet zmeniť k lepšiemu,“ doplnil na záver posledný z organizátorov, Roman Súlovec.

A ďakovať by im mal každý Žilinčan, s mestom na čele. Už niekoľko rokov totiž partia nadšencov supluje to, čo by malo zabezpečovať mesto a kraj.

Inzercia

ODPOVEDAŤ

Napíšte svoj komentár!
Povedzte nám, ako sa voláte