Na rozbitú dlažbu v centre si zvykajte, tak skoro ju mesto neopraví

Na rekonštrukciu ciest a chodníkov idú státisíce eur, nevieme ich však skontrolovať.

Rozbitá dlažba na Sládkovičovej ulici. Foto: autor

Hoci je len začiatok mája, počasie sa tvári, že už je leto. A ožíva aj mesto. V centre sa po zimnom spánku vyrojili terasy a Žilinčania trávia slnečné dni vonku. V rade na zmrzlinu na Sládkovičovej sme pred pár dňami strávili vyše pol hodiny.

Pekný obraz ako z pohľadnice však narúša mizerný stav dlažby, ktorou je pokryté celé historické centrum. Práve na Sládkovičovej ulici je situácia na pohľad veľmi vážna, čo potvrdzujú aj nahnevané reakcie okoloidúcich. Na viacerých miestach je dlažba uvoľnená, často chýbajú súvislé plochy.

A tak skoro sa to nezmení. Mesto totiž rekonštrukciu v centre mesta v tomto roku neplánuje.

Neupravená dlažba v historickom centre vadí najmä Žilinčanom, ktorí tadiaľ denne prechádzajú. “Denne tadiaľ prejdem a potknem sa aj päť krát,” napísal nám Žilinčan Lukáš. Podobných vyjadrení sme získali desiatky, drvivá väčšina z nich je negatívna. Ľudia majú pocit, že sa vedenie mesta o vzhľad Žiliny nezaujíma.

Na rekonštrukciu zabudnite

Opravy ciest, chodníkov a verejných priestranstiev majú v rozpočte mesta miesto v kategórii 7 – Doprava a miestne komunikácie. Zámer tohto programu hovorí okrem iného aj o vysoko kvalitných a pravidelne udržovaných miestnych komunikáciách.

V podprograme 7.2 sa hovorí o oprave a údržbe pozemných komunikácií (ciest). Za rok 2018 mesto plánuje opraviť 7000 metrov štvrcových ciest. Napriek tomu sa Žilinčania rekonštrukcie dlažby v historickom centre nedočkajú.

„Celkovú rekonštrukciu dlažby v centre mesta v tomto roku neplánujeme,“ potvrdila Barbora Zigová, hovorkyňa mesta Žilina.

Či sa opravy dočká napríklad Sládkovičova ulica, kde je chýbajúca dlažba najviditeľnejšia, je teda otázne. Asi skôr nie. „Budeme vykonávať len lokálne opravy v rámci možností,“ povedala Zigová.

„Celkovú rekonštrukciu dlažby v centre mesta v tomto roku neplánujeme.“

No je to ešte horšie.

Turistické centrum Žiliny sa potrebnej obnovy zrejme nedočká ani v ďalších rokoch. Na roky 2019 a 2020 sú totiž na údržbu plánované rovnaké prostriedky, ako na rok 2018.

Nejasné pravidlá

Teoreticky môže mesto k rekonštrukcii pristúpiť po častiach. Mestský úrad totiž údajne každý výtlk či chýbajúce dlaždice eviduje a plánuje ich priebežné opravy. „Zoznam potrebných opráv je evidovaný, priebežne sa dopĺňa a aktualizujú ho kolegovia na odbore dopravy (závady sa dopĺňajú na základe obhliadok, podnetov od občanov, podnetov poslancov MZ, zo zápisníc zo stretnutí s občanmi…),“ povedala Zigová.

Keď sme sa však pokúšali k tomuto zoznamu dostať, neuspeli sme. Ide vraj o interný zoznam. Občania tak nemajú možnosť kontrolovať, či mesto k opravám pristupuje efektívne a nestranne.

Aktualizované 3. mája o 10:17 – „Ide o interný pracovný zoznam, takže nebol dôvod ho oficiálne zverejňovať. Avšak bez problémov sa k nemu dostanú poslanci mestského zastupiteľstva alebo aj občania, ak prídu na MsÚ a s vedúcim príslušného odboru sa pozrú do neho, resp. ich zaujíma tento okruh otázok. Za posledné roky sme sa však s takouto požiadavkou od občanov nestretli,“ spresnila mestská hovorkyňa.

Zigová zároveň priznala, že nie je presne určené, koľko peňazí ide na opravu dlažby. Z rozpočtu je zrejmá len suma milión šestotisíc eur. Z tej však mesto financuje napríklad aj zimnú údržbu komunikácií. Koľko peňazí teda ide konkrétne na opravy, nevieme.

Prednosť dostali mestské časti na okraji

Mesto plánuje tento rok opravovať najmä cesty na sídliskách a v odľahlejších mestských častiach, kde je situácia často ešte alarmujúcejšia. Napríklad na Brodno má mesto vyčlenených dokopy až 831-tisíc eur. Väčšina ide na lávku Brodno – Vranie. 300-tisíc eur dá mesto na úpravu miestnej komunikácie a premostenie potoka.

Kedy príde na rad historické centrum nie je vôbec jasné. Letné prechádzky tak budú najbližšie roky sprevádzať zakopnutia o uvoľnené „mačacie hlavy.“

A možno by sa ujal návrh architekta a urbanistu Pavla Kropitza. Ten uvoľnené kusy dlažby okomentoval takto: „Zaliať ich betónom a na každú prišrôbovať mosadznú ceduľku: Ing. Slota mestu. Tak ako ich nechal našróbovať na lavičky a kvetináče pred ktorýmisi voľbami do samosprávy. A na každú desiatu pridať aj smaltovanú tabuľku: Za bezúdržbovú „starostlivosť“ môže súčasné vedenie mesta.“

 

Inzercia

ODPOVEDAŤ

Napíšte svoj komentár!
Povedzte nám, ako sa voláte