Prieskum: Primátorom by sa stal Fiabáne, Groma a Kapitulík sú tesne za ním

Prvý prieskum predvolebných nálad v Žiline ukázal troch favoritov. Chodelková je s veľkým odstupom štvrtá. Prieskum si zadal Peter Fiabáne, robila ho renomovaná agentúra Focus.

Na prvom mieste sa umiestnil kandidát pravicových strán Peter Fiabáne so ziskom 30,3 percenta. Tesne druhý je kandidát Smeru a viceprimátor Patrik Groma, ktorému by dalo hlas 27,1 percenta. Na treťom mieste skončil Martin Kapitulík (nezávislý) s 24,7 percentami.

S veľkým odstupom skončila štvrtá Ľudmila Chodelková (nezávislá, platforma Iná Žilina), ktorú by chcelo za primátorku 11,1 percenta opýtaných.

Ostatných kandidátov by volilo menej ako 3 percentá voličov. Ide o kandidáta ĽSNS Jána Púčeka, kandidáta SNS Tibora Hanuliaka a Mariána Janušeka (kandiduje ako nezávislý, ex-SNS).

Veľký rozstrel

Prieskumy môžu najviac tešiť práve Petra Fiabáne, ktorý bol počas leta v nezverejnených prieskumoch podľa našich zdrojov až na treťom mieste.

Pravdou však je, že aktuálne výsledky prieskumu prorokujú veľký volebný rozstrel. Rozostupy medzi tromi favoritmi sú vo veľkosti štatistickej odchýlky.

Prečo až teraz

V celoslovenských voľbách býva predvolebných prieskumov veľa, v komunálnych to tak nie je. Každý prieskum, najmä od renomoavaných agentúr ako Focus či AKO totiž stojí niekoľko tisíc eur. Preto sme sa prvého relevantného prieskumu dočkali až teraz.

Jeho zadávateľom je volebný tím jedného z kandidátov, Petra Fiabáne. Je to dôležitá informácia, pretože zadávateľ prieskumu je ten, kto vytvára znenie otázky a môže napríklad svoje miesto zaradiť na prvé miesto v zozname čítaných mien, čo môže spôsobiť, že menej zorientovaní voliči ho spontánne povedia ako svoju odpoveď, hoci v realite ho voliť nemusia.

Tento fakt je však menej podstatný pri prieskumoch od agentúr akou je aj Focus, ktorý má overenú metodológiu.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here