Plán ZA nie je zlý, zišlo by sa mu menej tém a viac presných dát

Fiabáne by sa chcel podobať na Valla, jeho plán má však zatiaľ rezervy.

Kandidát na primátora Peter Fiabáne (nezávislý, zrejme získa podporu opozičných strán) predstavil de facto svoj volebný program: Plán ZA.

Podľa vlastných slov sa inšpiroval Bratislavou, kde architekt a dlhoročný aktivista Matúš Vallo s tímom vyše 60 odborníkov predstavil rozsiahly 500-stranový dokument, kde sa venuje všetkým mestským témam a navrhuje podrobné riešenia založené na dátach a výskume.

Fiabáne má podobnú ambíciu. No od Plánu Bratislava má jeho dokument ešte ďaleko.

Najskôr uznanie: Ide o ambiciózny projekt, do ktorého sú zapojené viaceré rešpektované osobnosti. Nepochybujem, že ľuďom ako Marek Adamov či Soňa Holúbková ide o skutočnú zmenu k lepšiemu a že do svojej problematiky sa vyznajú.

Profesionalita a skúsenosti zapojených osobností sa však (zatiaľ) do materiálu pretavili len čiastočne. Áno, Plán ZA prináša vyše 170 návrhov na zlepšenie mesta vo viacerých oblastiach. Problém nie je v ich počte. Skôr v rozpracovaní. Členovia jednotlivých tímov sú odborníci a ich vedomosti si zaslúžia viac priestoru, než len strohé programové tézy.

Koľko miest chýba v materských školách?

Na ilustráciu si prečítajme jedno náhodne vybrané riešenie:

„Základnou úlohou pre Žilinu je v najbližšom období vypracovať nový moderný územný plán mesta, ktorý sa bude následne striktne dodržiavať.“

To je iste pravda. Ak sú však v tíme zodpovednom za túto kapitolu viacerí architekti a urbanisti, očakávali by sme viac. Akú zonáciu má nový územný plán mať? Aké majú byť jeho priority? Kde sa vytvorí miesto na zeleň, parkovanie, bytovú výstavbu?

Ďalšie príklady:

„Podpora pre navýšenie kapacít mestských materských škôl.“

„Pri nových developerských projektoch zabezpečiť, aby určitá časť nových bytov bola vždy bezbariérová.“

„Zvýšenie počtu mestských policajtov.“

Koľko potrebujeme policajtov? Miest v materských školách? Bezbariérových bytov? Nič z toho sa v Pláne ZA zatiaľ nedozvedáme. Pritom získať odpovede na tieto otázky nie je náročné a pre expertov si zrejme nevyžaduje veľa práce navyše. Škoda.

Času je málo a roboty ako na kostole.

Takýto plán by si navyše zaslúžil dôstojnejšiu prezentáciu. Pomôžme si opäť plánom Bratislava. Team Vallo už niekoľko mesiacov pred predstavením kompletnej knihy absolvoval desiatky stretnutí s rôznymi skupinami aj s verejnosťou. Kampaň bola podporená aj na internete aktívnym prispievaním na sociálne siete a pomerne rozsiahlou reklamou.

Plán ZA možno stihne podobný osud a kiež by to tak bolo. Lenže do volieb ostáva len pár mesiacov a čoskoro začne tvrdá kampaň. V nej, či sa nám to páči alebo nie, nebude miesto na potrebné, no často náročné vysvetľovanie jednotlivých odborných riešení.

Času je málo a roboty ako na kostole.

Plán ZA je v prvej fáze, čo otvorene priznávajú aj jeho autori. Dotvárať ho budú najbližšie mesiace, aj na základe podnetov od občanov. Treba im držať palce. Zatiaľ však o tomto programe platí to, čo o celej jeho kandidatúre: Vidieť dobrý úmysel, no chýba tomu koncovka.

 

Inzercia

ODPOVEDAŤ

Napíšte svoj komentár!
Povedzte nám, ako sa voláte