Blanár vraj kandidovať nebude, ale verí sa tomu ťažko

Podpredseda Smeru a bývalý župan žilinského kraja by bol logickým kandidátom na primátora Žiliny. Igor Choma už kandidovať nechce a Blanár je tak trochu neočakávane bez županskej stoličky. A hoci pravicová opozícia by si rada myslela iné, Juraj Blanár je v Žiline stále veľmi populárny politik. Aj jeho županské ambície stopla skôr Orava a ostatní kandidáti, ktorí mu ubrali hlasy. Ak by kandidoval na primátora Žiliny, bez debaty by bol jedným z favoritov.

Lenže on kandidovať nechce.

Aspoň tak to povedal v Rádiu Aktual, kde som sa ho na to priamo opýtal. „Nikdy som nemal takú ambíciu,“ povedal. A to sa mu dá veriť. Diabol je však ukrytý v detailoch – hoci nikdy takúto ambíciu nemusel mať, aktuálna situácia by si jeho kandidatúru žiadala – z pohľadu Smeru, samozrejme.

Pretože ak nie on, kto iný?

Okrem Igora Chomu a Juraja Blanára v Žiline totiž niet podobne silného smeráka. Schválne, zvládnete vymenovať okrem Popluhára aj iných mestských poslancov za túto stranu?

Za normálnych okolností by to nemusel byť veľký problém. Aj Igor Choma sa stal primátorom ako relatívne neznámy človek. Stačilo mu hašterenie na pravej strane a najmä silná značka Smeru.

Lenže tie časy sú preč.

Strana Smer je dnes len tieňom tej nepredstaviteľnej sily, ktorú reprezentovala niekoľko rokov dozadu. Smer, dokaličený desiatimi rokmi pokútneho vládnutia, množstvom korupčných káuz a najnovšie aj čeliaci najväčším občianskym protestom od Novembra 89 skrátka stratil na sile.

Tak si to zhrňme: 

  1. Choma kandidovať nechce a nebude.
  2. Blanár sa do toho tiež nehrnie.
  3. Značka „SMER“ je dnes skôr na príťaž. A ťažko očakávať, že sa jej v súčasnej klíme chytí nejaký ambiciózny nestranník.

Zároveň si však Smer nemôže dovoliť stratiť krajské mesto bez boja. Blanárovým slovám sa preto verí ťažko. Ktokoľvek iný ako on by totiž bol pre Smer veľkým rizikom.

Faktom však je, že dnes zažívajú na celoslovenskej úrovni takú guľometnú paľbu (zaslúžene), že komunálne voľby u nich zrejme nie sú na programe dňa. Čo je dobrá správa pre zástup potenciálnych kandidátov na druhom brehu: Máte o niekoľko týždňov naviac na to, aby ste si spomedzi seba vybrali toho najsilnejšieho.

A neštiepili zbytočne hlasy. Lebo inak je dosť možné, že na konci sa bude tešiť ten človek, ktorý by bol pre Žilinu úplne najhoršou možnosťou.

 

Inzercia

ODPOVEDAŤ

Napíšte svoj komentár!
Povedzte nám, ako sa voláte